»Banke, ki potrebujejo likvidnost, so prisiljene prodajati te obveznice z izgubami.«
»Banke, ki potrebujejo likvidnost, so prisiljene prodajati te obveznice z izgubami. Na drugi strani so bila tehnološka podjetja v letu 2022 soočena s pomanjkanjem virov financiranja, zato so za svoje poslovanje začela porabljati denarna sredstva, deponirana pri bankah.«
»Seveda ni dvoma, da bodo razgrabljene, saj naj bi imele evropske poslovne banke po svežih podatkih kar za tri bilijone evrov presežne likvidnosti, vse to zaradi vseh 'akcij' ECB-ja.«
»Banke niso znale uravnavati svojega obvezniškega portfelja. Cene obveznic so namreč lani močno padle, znesek nerealiziranih izgub je bil vse višji, problem pa je nastal, ko je bilo treba te vrednostne papirje v želji po zadostni likvidnosti tudi na silo prodajati. To je pripeljalo do velikih izgub, želja po dokapitalizaciji pa je naletela na negativen odziv, in spet se je pokazalo, da je kapital plaha ptica.«
»Obremenjuje le trgovce z naftnimi derivati, ki smo gorivo primorani prodajati pod nabavnimi stroški, z vsakim prodanim litrom pa ustvarjamo izgube.«
»Analitiki Moody'sa opozarjajo na rastoče tveganje zaradi obrestnih mer in zmožnosti za upravljanje obveznosti, ki vplivajo na likvidnost finančnih ustanov.«
»Prodajali smo jih prijateljem, znancem, sorodnikom. Toliko jih zase ne potrebuješ. Vem za tri, ki so tudi prodajali sveče naokrog.«
»Povpraševanje je še vedno izjemno šibko, ob šibkem povpraševanju pa tudi dodatna likvidnost bore malo pomeni. Veliko te likvidnosti za zdaj ostaja v bankah.«
»Ker Evropska centralna banka neutrudno odkupuje obveznice vseh evrskih držav (laično rečeno, s tem tiska nov denar), so cene obveznic evropskih držav astronomsko visoke, zahtevana donosnost pa izjemno nizka.«
»Pri slovenski 10-letni obveznici je, denimo, negativna, tako da se tisti, ki danes kupi ta papir, sprijazni, da bo ustvaril izgubo, če ga bo držal do dospetja.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju